Kedi Sahiplerine 8 Temizlik Önerisi

Eviniz pislik içinde mi? Kedili bir evi temiz tutmak hiç de imkânsız değildir. İşte size evinizi iyi durumda tutmak için işe yarayacak birkaç öneri.

 

 

Kedilerle birlikte yaşamak size oldukça çok ev işi çıkarır. Halılarınız ve mobilyalarınız üzerine sıvanan o kedi tüylerini düşünün. Hele bir de o kokulu kum kutusu ve her yere dağılan kumlar! Ama böyle olmak zorunda da değil.

 

Aşağıdaki sekiz öneri, evi çok daha hızlı, kolay ve etkin bir şekilde temiz tutmanızı sağlayacaktır. 
 

 

1. Kedinizi sık sık fırçalayın

 

 

Kedinizi sıklıkla (günde bir kere) fırçalamanız, evinizde birikecek tüy miktarında büyük farklar yaratabilir. Bu her gün fırçalama uygulaması, aksi halde halılarınıza ve koltuklarınıza yayılacak olan ölü tüy ve deri artıklarını toplamaya yarayacaktır. Eğer kediniz fırçalanmaktan nefret ediyor ise, ona ufak ödüller (bir parça ton balığı, ödül maması veya kedinizin sevdiği sürpriz bir şey) vererek bundan hoşlanması için eğitebilirsiniz. Her bir fırça darbesi için bir parça ödül vererek başlayıp, daha sonra yavaş yavaş ödül sıklığını azaltarak devam edin. 

 


2. Lastik eldiven kullanın

 

 

 

Eğer az para harcamak istiyorsanız, tüy toplayıcı gereçleri boş verin ve lastik eldiven kullanın. Lastik, statik elektriklenme sağlayarak halı ve koltuklardaki kedi tüylerini kendine çeker, lastik eldivenli elinizi yüzeylerin üzerinde gezdirmeniz tüyleri toplamak için yeterli olacaktır. Hafifçe ıslatılmış nemli bir lastik eldiven ise elbiselerden kolayca tüy toplamanızı sağlayacaktır. Sonra bu eldivenleri tümüyle suya batırarak tüylerin ayrılıp suya karıştığını görebilirsiniz.

 

 

3. 3-5 günde bir evi süpürün

 

 


Evinizi elektrik süpürgesi ile süpürmek kedi tüylerini kontrol altında tutmanın en iyi yoludur. Kedisi olmayan insanlar haftada bir kere süpürerek temizlik işini halletseler de, kedi sahipleri bu işi 3-5 günde bir yapmalıdırlar. Böylece kedi tüyü birikiminin kontrol altında kalmasını sağlar ve halı tüylerinin içine işlemesini önlersiniz.


Eğer alerjiniz varsa ve süpürdükten sonra oluşan küf kokusundan hoşlanmıyorsanız, HEPA filtresi olan bir elektrik süpürgesi kullanmayı düşünün. Bu tür filtreler toz ve ev hayvanı döküntülerinin havaya karışmasını engellemekte çok daha etkindirler. 

 


4. Turbo fırçası olan bir elektrik süpürgesi edinin

 

 


Çoğu standart süpürge uçları döner bir fırçaya ya da dokumaların arasına girerek tozları dışarı alacak bir mekanizmaya sahip değildirler. Bunlarla koltuklardan, perdelerden ve merdivenlerden tüyleri toplamak çok daha zordur. En iyi çözüm turbo fırçaya sahip bir elektrik süpürgesi edinmektir. Bu tip uçlar küçük bir motorla dönen ve dokumaların daha derinine ulaşarak tüyleri dışarı alan bir fırçaya sahiptirler.
 

 

5. Halıları parke veya sert kilimlerle değiştirin

 

 


Halılar toz ve tüyler için mıknatıs görevi görür. Ayrıca halılar koku çekerler ve derinlemesine temizlenmeleri pahalıdır. Deri döküntüleri ve diğer alerji yapan maddeler halılara yerleşir sonra da insanlar (ya da kediler) üzerinde yürüdükçe havalanırlar, yani halılar özellikle alerjisi olan insanlar için sorundur. Eğer alerji sorununuz yoksa evinizde halılarınız olabilir, ama sıkça temizlendiklerinden emin olun. 
Halıları kaldırıp, sert zemin üzerinde yaşamak temizlik için ayıracağınız zamandan büyük tasarruf sağlayacaktır. Parke ya da lamine zemin üzerinden tüy toplamak birçok elektrik süpürgesi için çok daha kolaydır.6. Toz almayı unutmayın

 

 

 

Elektrik süpürgesi ile süpürmek yalnızca yerlerdeki ve merdivenlerdeki toz ve tüylerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Lambaların, dolapların ve evdeki diğer eşyaların üzerinde biriken tozları almayacaktır. Bu nedenle süpürdüğünüz sıklıkta toz almayı da ihmal etmeyin. “Az ve sık” temizlemek çok daha etkilidir.


Ayrıca yemek pişirmeye başlamadan önce mutfak tezgahlarının üzerini de sıcak sabunlu bir bez ile güzelce silmelisiniz. Bu zaten genel olarak faydalı bir alışkanlık olsa da kedinizin kumuna basıp hemen sonra da sizin yemek hazırladığınız tezgâhın üzerinde gezinip gezinmediğinden hiçbir zaman emin olamazsınız.
 


7. Kokulardan karbonat ile arının

 

 


Halının bir parçası lekelenmiş ya da kötü bir koku sinmiş ise pahalı temizleme malzemelerinden önce karbonat (sodyum bikarbonat) ile temizlemeyi deneyin. Karbonat kokuları içine çekmekte son derece etkilidir: Bunun için kirlenmiş alanın üzerine bir miktar serpip yaymanız ve kısa bir süre beklemeniz yeterli olacaktır. Döktüğünüz karbonatları elektrik süpürgesi ile aldıktan sonra birçok koku yok olacak,- ya da en azından hafiflemiş olacaktır. 


Yalnız dikkatinizi çekelim belirli bir miktarın üzerinde karbonat kediniz için zehirleyicidir, çünkü kedinizin bünyesindeki elektrolit dengesinin bozulmasına neden olabilir. Kedinizin bu kadar çok soda yiyip sorun çıkarması aslında pek olası değildir, halının veya kanepenin üzerine az bir miktar serperseniz sıkıntı olmayacaktır. Ancak halının büyük bir kısmında karbonat kullanacaksanız, halıyı süpürünceye kadar kedinizi odanın dışında tutunuz. 
 


8. Kumunu sürekli değiştirin

 

 


Kum kutusundaki kumu tazelemek konusunda bazı kedi sahipleri tembellik edebiliyorlar. Ancak kokuyu en aza indirgemek demek, her gün kürekle temizlemek ve kokunun günlük temizleme ile giderilemediği fark edilir edilmez kumun tümüyle değiştirilmesi demektir. Bundan kediniz de memnun olacaktır, kumun yeterince temiz olmaması kedilerin evin diğer taraflarında ihtiyaç gidermelerinin en yaygın nedenidir.

 

 

 

Düzenleyen: Anadolu Kedisi

 

Çeviren: Sema Aksoy

 

Kaynak Görmek İçin>>

King, I. (2018, 13 Hazıran). 7 Simple House Cleaning Tips for Cat Parents. Conscious Cat.

 

İlgili Yazı(lar)

Kapalı Ortamlarda Kediniz Nasıl Mutlu ve Huzurlu Olur

Kapalı Ortamlarda Kediniz Nasıl Mutlu ve Huzurlu Olur

Birçok ev kedisi hapsedilmiş durumdadır. Bu onları, arabalar ve köpekler gibi tehlikelerden korusa da, zamanlarını pasif ve soyutlanmış harcamalarına yol açar.

Kedi ve Köpekler Çocukları Daha Sağlıklı Yapar Mı?

Kedi ve Köpekler Çocukları Daha Sağlıklı Yapar Mı?

Evcil hayvanların insan sağlığı üzerine yararlarını konu alan araştırmalarda çelişkiler var. Her pozitif çalışma için bir tane de negatif çalışma bulunmakta...

Hayvan İstifçiliği

Hayvan İstifçiliği

İstifçilik takıntılı düşünce ve davranışlar olarak adlandırabileceğimiz “obsesif kompulsif bozukluk ile ilişkili bozukluklar” ana başlığı altında yer almaktadır

Kedilerin Kuyrukları Neden ve Nasıl Kabarır?

Kedilerin Kuyrukları Neden ve Nasıl Kabarır?

Peki kabaran bir kedi kuyruğu ne anlama gelir ve kediler saç spreyinden yardım almadan kuyruklarında nasıl böylesi bir doğal görünüm elde etmeyi başarırlar?

Neden Bazı İnsanlar Kedilerden Korkarlar? Ailurofobi Nedir?

Neden Bazı İnsanlar Kedilerden Korkarlar? Ailurofobi Nedir?

İnsanlar neden kedilerden korkarlar ve sakınırlar? Ailurofobi, yani kedi korkusu, tıbbi ve popüler alanda kayda değer dikkat çeken bir fobidir.

Kedinizi Tanıyın: Kedi Olmak Nasıl Bir Şeydir?

Kedinizi Tanıyın: Kedi Olmak Nasıl Bir Şeydir?

Kedinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Kedi olmak neye benzer? İşte tüm kedilerde ortak rastlanan sekiz özellik ve onların kedinizle olan ilişkinize etkileri...

Hayvanlar Da Kıskanır Mı?

Hayvanlar Da Kıskanır Mı?

Hayvan besleyen hemen herkes, hayvanların da kıskandığını ileri sürmekten geri kalmayacaktır. Peki kediler, köpekler, maymunlar aynı insanlar gibi kıskanır mı?

Kedileri Yememeleri Gereken Şeylerden Nasıl Uzak Tutarız?

Kedileri Yememeleri Gereken Şeylerden Nasıl Uzak Tutarız?

Kediler, garip nesnelerle oynamayı severler. Saç lastiğinizi, bozuk paranızı veya masanın üzerinde unuttuğunuz plastik parçaları alabilirler, yiyebilirler...

Kediler Neden Her Şeyi Devirir? Ve Bu Nasıl Önlenir?

Kediler Neden Her Şeyi Devirir? Ve Bu Nasıl Önlenir?

Kediler hakkında araştırma yapan bir bilim insanı, kedilerin cep telefonundan tutun bardak ve saksıya eşyaları neden masadan düşürdüklerini açıklamaktadır...

Kediniz Kumunun Dışına Yaparsa, Onu Sakın Cezalandırmayınız. İşte Yapabilecekleriniz

Kediniz Kumunun Dışına Yaparsa, Onu Sakın Cezalandırmayınız. İşte Yapabilecekleriniz

Kedinizi kumunun dışına yaptığı için cezalandırmak kesinlikle işe yaramayacak ve kedinizin sizden nefret etmesine sebep olacaktır. Peki ne yapmalıyız?

PAYLAŞ

YORUMLAR